V zimnom období je len málo príjemnejších vecí ako hrnček vareného vína. Zohreje vám prsty a nadýchate sa voňavej, horúcej, korenistej arómy. Varené víno sa pije už po tisícročia. Od čias okolo 300 p.n.l., kedy Egypťania pokladali horúci, korenistý nápoj za elixír života – udržoval ľudí v teple a spokojných aj v chladnom období.
Grécky filozof Hippokrates bol známy tým, že predpisoval korenené víno ako liečivé tonikum a Plínius starší písal o prednostiach teplého a korenistého alkoholu známeho ako Piment počas rímskej éry. Počas stredoveku, Európania často zmieňovali varené víno ako „Hippocras“, na pamiatku slávneho Hippokrata. Do nádob s vínom pridávali tzv. dlhé korenie (long pepper), bobkový list a kardamón, ktoré potom filtrovali cez kužeľové filtre vynájdené slávnym Grékom.
Koncom 16. storočia boli v anglických novinách prvýkrát publikované recepty na varené víno. Na sladenie sa najskôr používal med a neskôr aristokracia začala používať trstinový cukor. Koreniny zahrňovali napríklad aj živicu z borovice, figy, koriander a mätu. Varené víno im dodávalo energiu, zohrievalo a okrem toho pitie vína v tej dobe bolo bezpečnejšie ako pitie vody z hygienických dôvodov.
Vďaka vinárskej tradícii v Európe je varené víno už po stáročia obľúbený a rozšírený nápoj a existuje aj množstvo „tradičných“ receptov. Tri zložky však ostávajú spoločné: červené víno, klinčeky a citrusové plody.
Tu je niekoľko tipov na varené víno, aby vám rozjasnili a zohriali chladné zimné večery. Vezmite si dobrú (ale nie skvelú) fľašu červeného, koreniny a môžeme začať. Ak hľadáte kvalitné víno, odporúčame víno z produkcie TAJNA vineyards and winery, online tu.
Do hrnca nalejte víno a pridajte koreniny. Za občasného premiešania zohrievajte 20-25 minút (víno nesmie vrieť, aby alkohol nevyprchal). Keď sa z vína parí a cukor, resp. med sa rozpustil, nápoj je pripravený k servírovaniu. Odstráňte korenie (klinčeky, škoricu, citrusy, atď.) a servírujte v jemne predhriatych pohároch. Pohár môžete ozdobiť kúskom pomaranča.
Na zdravie, priatelia!