Nitrianska vinohradnícka oblasť

Nitrianska vinohradnícka oblasť
KOMJATHI
PD Mojmírovce
Pivnica Radošina
TERRA WYLAK
Vinárstvo Anton Uhnák
Vinárstvo Trnovec
Víno Levice
VÍNO NICHTA
Vinum Nobile Winery

Popis oblasti

Vinohrady tejto geograficky rôznorodej oblasti sa nachádzajú na južných, juhozápadných a juhovýchodných svahoch Tríbečského pohoria a v jednotlivých vinohradníckych honoch pokračujú severnou hranicou Podunajskej nížiny až po svahy Považského Inovca. Južná časť oblasti má veľmi teplé podnebie s miernou zimou, severná časť je menej teplá s chladnejšou zimou. Do Nitrianskej vinohradníckej oblasti patrí 9 vinohradníckych rajónov (159 vinohradníckych obcí), ktoré sa začínajú pri povodí Váhu, pokračujú južnou stranou cez Zlaté Moravce, Vráble k Leviciam a v severných vinohradníckych rajónoch končia pri Radošinej.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Úhrnný priemer zrážok v období vegetácie predstavuje 320 mm. Priemerná nadmorská výška oblasti je 150 m. n. m. Severné vinohradnícke hony sú chránené Považským Inovcom. Ležia na prevažne skeletových pôdach s profilom na báze vápencov, dolomitov, kremencov a pieskovcov mezozoika. Južné a západné polohy tvoria neogénne sedimenty presahujúce z Južnoslovenskej oblasti. Vinohrady pestované na južných svahoch pohoria Tríbeč využívajú potenciál stredne ťažkých, záhrevných a dobre výživných pôd. Vinič sa tu pestuje do nadmorskej výšky 240 m. n. m. a poskytuje kvalitné vína s osobitným charakterom.

Najlepšie biele muštové odrody pestované v tejto oblasti sú Rulandské biele, Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Tramín červený, Sauvignon, Pesecká Leánka, z modrých odrôd Rulandské modré a Frankovka modrá.