Medzi vinárskymi krajinami zaberá Taliansko popri Francúzsku a Španielsku vedúce miesto. Na celkovej ploche cca 800 tis. ha. sa vyprodukuje ročne takmer 55 mil. hl vína. Chuť a kvalita talianskych vín je veľmi rozdielna, podmienená rôznymi klimatickými zónami. V žiadnej krajine na svete sa nepestuje toľko odrôd viniča ako v Taliansku. Je ich asi 100.
VINA DI TAVOLA – stolové jednoduché vína väčšinou s fantazijným pomenovaním, 70% produkcie.
VINITIPICI – (krajinné vína) – v súčasnosti málo používaná kategória.
D.O.C. – vína s kontrolovaným označovaním pôvodu – presné vymeranie vinárskeho regiónu, predpísané odrody, najvyššie výnosy na 1 ha sú presne určené.
D.O.C.G.– elita talianskych vín. Musia pochádzať z prvotriednych polôh. Len 8 vín je kvalifikovaných ako D.O.C.G.
Toskánsko – oblasť slávneho CHIANTI. Rozprestiera sa medzi mestami Florencia a Seina. Na výrobu Chianti sa požívajú biele a červené odrody, pričom pomer scelovania je zákonom chránený. Popri Chianti sa do kategórie D.O.C.G. zaraďuje aj Brunello di Montalcino a VinoNobile de Montepulciano.
Piemont – oblasť ležiaca na úpätí Álp vyprodukujúca veľké červené vína D.O.C.G. Barolo a Barbaresco a odrodu Moscatod´ Asti, z ktorej sa vyrába svetoznáme šumivé víno .
Lombardsko – podoblasť Valtellina (Veltlín) produkuje pomerne neznáme, ale vynikajúce červené vína Sassella, Sfurzato a klasické šumivé (Spumante Classico).
Južné Tirolsko – oblasť, ktorá pred 2. svet. vojnou patrila ešte Rakúsku. Vína sa väčšinou exportujú do Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, sú harmonické v chuti a majú príjemné kyseliny. Najznámejším vínom je Kalterer See, je to nenáročné červené víno určené na bežnú konzumáciu.
oblasť jemných ovocných vín, ktorá sa stala svetoznáma najmä zvláštnou formou fľaše tzv. Bocksbeutel.
Friuli Venezia Giula- oblasť ľahkých klasických talianskych vín. Najznámejšie vína Valpollicella, Soave.
Sicília, Sardínia, Kalabria.