Zdravie človeka je dar, od ktorého závisí kvalita života a preto je našou prvoradou úlohou chrániť si ho. Za úroveň svojho zdravia v rozhodujúcej miere zodpovedá každý sám. Jeho kvalita je ovplyvnená predovšetkým spôsobom života.
Všetci si uvedomujeme, že chrániť si zdravie je to najlepšie, čo môžeme pre seba urobiť. Aj Oscar Wilde povedal: “To čo nám v živote najviac chýba je niekto, kto by za nás urobil to, čo môžeme urobiť samy”.
Naše telo je neustále vystavované škodlivým vplyvom tzv. voľných radikálov. Voľné radikály sú neustále chemické spojenia, ktoré predstavujú pre naše bunky permanentnú záťaž. K týmto vplyvom patria jedy v živom prostredí, zvýšené UV žiarenie, fajčenie, stres, nadmerné požívanie alkoholu, zlá výživa.
Ochranu nášho tela voči volným radikálom zabezpečujú antioxidanty ako sú vitamíny C, E, Beta-karotén a v poslednom období v lekárskych výskumoch veľmi doporučovaný koenzým Q 10.
Výskum sa zaoberal transportom živín /tzv. systém NTC/ a prišiel k záverom, že aplikácia antioxidantov je účinnejšia vo forme nápojov, ktoré prechádzajú žalúdkom kratšiu dobu, revitalizujú črevnú flóru, vytvárajú optimálnu pH hodnotu a majú tým rýchlejšiu účinnosť. Tento výskum podporuje teóriu o blahodárnych účinkoch vína na stravovanie.
Obsah fenolových látok vo víne pôsobí pozitívne pri ochrane organizmu voči srdcovo-cievnym ochoreniam. Konzumovať denne 2-3 poháre vína /hlavne červeného/ pri hlavnom jedle znižuje hodnotu “zlého” cholesterolu, odbúrava voľné radikály, čo znamená, že účinok vína pôsobí rýchle /zásluhou alkoholu/ a víno sa chová ako antioxidant. Zo známych antioxidantov vo víne je najznámejší resveratrol /ako prírodný antifungicíd/, ďalej guercetín, katechín rutín a veľa ďalších /cca. do 100 registrovaných/.
Čo z toho vyplýva, hlavne pre strednú generáciu tridsiatnikov, generáciu, ktorá si môže ovplyvniť stravovacie návyky, čiže ovplyvniť kvalitu života?
Existuje vedeckým výskumom podložená teória “francúzského paradoxu”, ktorá potvrdila najmenší výskyt srdcovo-cievnych ochorení v oblasti stredomorského regiónu /u nás skoro každý druhý človek zomiera na srdcovo-cievne ochorenia/. Veľký podiel na tom má konzumácia červeného vína a preto do pyramídy zdravej stredomorskej výživy bolo zaradené i víno.
Tam, kde sa konzumuje nadmerné množstvo živočíšnych tukov, 2-3 poháre vína k jedlu sú dobrým neutralizátorom voľných radikálov.