Priaznivé účinky vína
Ľudia, ktorí pijú pravidelne, ale striedmo víno, sú vystavení menšiemu riziku, že dostanú Alzheimerovu chorobu. Predpokladá sa, že je to spôsobené obsahom antioxidantov vo víne. Dokonca aj pevnejšia a pružnejšia pokožka sa dáva do súvislosti s každodenným pitím vína. Silný vplyv má možno aj ležérna povaha ľudí obľubujúcich víno, lebo kto žije príjemne a pohodlne, starne pomalšie.
Víno však môže pomáhať aj pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach:
- Pri nadúvaní pomáha mladé, suché biele víno. Obsahuje minerálne soli a stopové prvky, ktoré dráždia hladké svalstvo čreva a zlepšujú produkciu tráviacich štiav.
- Ľahké červené vína obsahujú veľa draslíka, čo pozitívne pôsobí na unavené svalstvo očí, napríklad pri dlhodobej práci s počítačom. Odporúčaná dávka sú max. 2 poháre denne.
- Proti hnačke pôsobí zase červené víno, ktoré obsahuje veľa tanínu. Má sa piť jeden pohár pred jedlom a jeden po jedle. Proti zápche pomáha ľahké, mladé biele víno, ktoré podporuje činnosť čriev.
- Suché ružové vína, rizlingy a silvány urýchľujú látkovú výmenu, odvodňujú a podporujú aj vylučovanie odpadových látok z organizmu. To urýchľuje chudnutie, treba mať však na pamäti, že víno, ako každý alkohol, podporuje chuť do jedla.
- Rulandské a burgundské červené vína obsahujú veľa fosforu, ktorý posilňuje nervy.
- Hoci to znie zvláštne, víno má aj povzbudzujúce účinky, dokonca pôsobí dlhšie ako káva. Fosfáty, ktoré obsahuje, pôsobia stimulujúco, železo a vitamín B12 urýchľujú tvorbu červených krviniek. To zvyšuje transport kyslíka v krvi.