Chcete vedieť, čo znamenajú všetky tie údaje na etikete Vášho obľúbeného vínka? Prinášame Vám detailné rozdelenie slovenských tichých a šumivých vín do jednotlivých kategórií podľa kvality a pôvodu hrozna, podľa obsahu zvyškového cukru vo víne. Informácie o kategorizácii zahraničných vín nájdete v časti Cestujeme za vínom. Všetky údaje vychádzajú zo zákona 313/2009 o vinohradníctve a vinárstve a podľa Nariadenia rady ES o spoločnej organizácii trhu s vínom. Obidva dokumenty si môžete stiahnuť tu:
Zákon 313/2009 o vinohradníctve a vinárstve
Nariadenie rady ES 479/2008 o spoločnej organizácii trhu s vínom
Na etiketách slovenských vín sa môžete stretnúť s tromi kvalitatívnymi triedami, ktoré sú odvodené od toho, odkiaľ pochádza hrozno, ktoré vinár použije na výrobu vína. Zároveň toto hrozno musí spĺňať určité kvalitatívne a kvantitatívne parametre (cukornatosť, hektárový výnos).
víno bez zemepisného označenia – najnižšia kvalitatívna trieda našich vín (v minulosti označovaná ako stolové víno). Víno bez zemepisného označenia sa označuje iba výrazom „víno“, pričom hrozno, z ktorého bolo víno vyrobené, dosiahlo cukornatosť najmenej 13 °NM.
víno s chráneným zemepisným označením (CHZO) – sa vyrába výlučne z hrozna dopestovaného na vinohradníckych plochách na území Slovenskej republiky. Etiketa týchto vín je označená skratkou CHZO alebo je na nej vyznačené slovné spojenie „slovenské víno, regionálne víno“.
víno s chráneným označením pôvodu (CHOP, resp. DSC) – najvyššia kvalitatívna trieda slovenských vín. Vína tejto kategórie môžu na svojich etiketách niesť názov vinohradníckej oblasti, rajónu, obce alebo honu. Pôvod hrozna musí byť samozrejme iba zo Slovenska, a jeho cukornatosť musí dosiahnuť najmenej 16 °NM (akostné vína), resp. 19 °NM (akostné vína s prívlastkom). Najkvalitnejšie slovenské vína s prívlastkom sa rozdeľujú na:
mladé víno – víno naplnené do fliaš najneskôr do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vykonal zber hrozna. Možno ho začať uvádzať do predaja najskôr v prvý novembrový pondelok roku zberu hrozna.
archívne víno – víno uvádzané do predaja najmenej tri roky po roku, v ktorom bolo zozbierané hrozno na jeho výrobu.
Pri slovenských šumivých vínach sa môžeme stretnúť s výrazmi sekt vinohradníckej oblasti a sekt V. O., ako aj so zaujímavým pojmom pestovateľský sekt. A kedy tieto pojmy môže vinár umiestniť na etikety svojich sektov?
sekt vinohradníckej oblasti a sekt V. O. možno použiť len na označenie akostného šumivého vína, ak hrozno, mušt alebo víno použité na jeho výrobu pochádzajú z tej istej alebo bezprostredne susediacej vinohradníckej oblasti.
pestovateľský sekt možno použiť len na označenie akostného šumivého vína, ak hrozno, mušt alebo víno použité na jeho výrobu pochádzajú priamo z vinohradu výrobcu.
Poznáme dva základné spôsoby výroby šumivých vín. Tou jednoduchšou metódou je tzv. metóda CHARMAT, pri ktorej kvasenie prebieha vo veľkých nerezových tankoch. Je to lacnejšia forma výroby šumivých vín, ktorá je časovo menej náročná. Naopak pri TRADIČNEJ METÓDE (Methode Traditionelle) prebieha kvasenie priamo v sklenenej fľaši. Touto metódou sa vyrábajú sekty tej najvyššej kvality (aj klasické francúzske šumivé vína z oblasti Champagne). Sekty vznikajúce tradičnou metódou sa vyznačujú biskvitovými tónmi a jemnejším perlením.