Pesecká leánka

Pesecká leánka

Synonymá:

Fetesca regala, Leányka, Leáňka, Kánigliche, Kónigsast 

Pôvod odrody:

Odroda má svoj pôvod v Rumunsku, kde vznikla pravdepodobne ako variant odrody Dievčie hrozno krížením s rumunským kultivarom Grasá de Cotnari niekedy na začiatku 20. storočia. Pestuje sa v Rumunsku, čiastočne v Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensko sa dostala v roku 1914 a najprv bola vysadená v okrese Levice. Významnejšie sa začala rozširovať v 70. rokoch, kedy začala nahrádzať svojho vzdialeného príbuzného Dievčie hrozno, odrodu, ktorej sa nedarilo pri vysokom vedení viniča. Peseckej leánke sa darí predovšetkým v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti ale aj v Želiezovskom, Tekovskom a Pukanskom rajóne Nitrianskej vinohradníckej oblasti. 

Charakteristika odrody:

Má stredne silný až bujný rast a je veľmi úrodná. Vyžaduje dobré úrodné pôdy a dobrú výživu s dôrazom na dostatok draslíka. Raší stredne skoro. Zberový termín je koncom septembra. Mušt má nižšiu cukornatosť a vyšší obsah kyselín. 

Charakteristika vína:

Farba vína je svetložltá, vôňa výrazná, jemne kvetinová s muškátovými tónmi. Chuť je harmonická, plná, niekedy s jemnou príchuťou po sušených marhuliach. Pesecká leánka dáva extraktívne a odrodovo výrazné víno s harmonizujúcou hladinou kyselín a alkoholu, plnej ovocnej chuti. V priaznivých ročníkoch očarí milovníkov vína decentnou muškátovou príchuťou. Takáto aromatická Pesecká leánka je mimoriadne vhodná k archivácii, jej kvalita sa zvyšuje s postupujúcou fľašovou zrelosťou.

Gastrokombinácia:

Odporúčame k rybám, hydine, syrom (mladé syry alebo jemné polotvrdé syry) a k zeleninovým jedlám. Taktiež je vhodná kombinácia Peseckej leánky s ovocnými koláčmi alebo s ľahkými piškótovými dezertami. Pesecká leánka sa hodí k jedlám, ktoré neprebijú jej jemnú aromatiku. Podávame pri teplote od 9 do 11 °C.