Neuburger, Najburk
Pochádza z dolného Rakúska z oblasti Wachau a vznikla pravdepodobne náhodným krížením odrôd Rulandské biele a Silvánske zelené. Legenda vraví, že raz na jar plávala dolu po Dunaji rastlinka viniča, ktorú zahliadol sedliak z dedinky Arnsdorf, vytiahol ju a zasadil vo svojom vinohrade ako novú odrodu. Tá sa svojou vysokou úrodnosťou a plným vínom natoľko zapáčila miestnym obyvateľom, že si ju obľúbili a rýchlo sa rozšírila do celého Rakúska a v druhej polovici 19. storočia ďalej na Moravu, Slovensko a do Maďarska. V Arnsdorfe miestni obyvatelia postavili pomník Neuburskému vínu, do ktorého údajne zamurovali množstvo fliaš tohto vína.
Je bujného rastu, olistenie býva stredne husté. Odolnosť voči mrazu je nižšia. Tri až päťlaločné listy sú jemne vykrojené. Strapec býva stredne veľký so zelenožltými bobuľami. Pri veľmi bujnom raste je náchylné na sprchávanie strapcov. Vyžaduje teplejšie polohy. Neuburské bolo veľmi rozšírené v minulom storočí, neskôr intenzita jeho pestovania poklesla práve kvôli už spomenutému sprchávaniu. Dnes sa ale opäť vysádza na vhodných podpníkoch na ľahších pôdach.
Farba je svetlá zeleno-žltá, vôňa jemná muškátová až žihľavovo-broskyňová, pri dozrievaní vo fľaši malinová, buket je výrazný odrodový. V chuti je harmonické, extraktívne, plné, medovo svieže s nižším obsahom kyselín – nenapodobniteľne pikantné, s dymovým nádychom a s mierne horkastou škoricovou príchuťou. Výnimočné víno pri dosiahnutej fľašovej zrelosti u dobrých ročníkov. Akostné vína odporúčame skladovať 2 až 4 roky, prívlastkové vína v rozpätí 3 až 6 rokov. Je vyhľadávané milovníkmi a znalcami vín, preto sa udržuje ako súčasť nášho vinárskeho sortimentu, napriek pestovateľským problémom.
Odporúčame v kombinácii s vareným bravčovým alebo teľacím mäsom, prírodným úpravam hovädzieho a k výdatnejším ale chuťovo neutrálnym jedlám. Výborné je tiež k bielym, jemne aromatickým syrom a zeleninovým polievkam alebo pikantnej studenej kuchyni. Podávame pri teplote 8 až 11 °C.