Prečo z červeného vína niektorých ľudí bolí hlava? Existuje niekoľko už skúmaných dôvodov: siričitany, histamíny alebo možno len príliš veľa alkoholu. Nová štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports výskumníkmi z Kalifornskej univerzity však zistila niečo zaujímavé. Jeden zo zdraviu prospešných polyfenolov nachádzajúci sa v červených vínach, zabraňuje niektorým ľuďom rýchlo metabolizovať alkohol, čo môže viesť k bolestiam hlavy.
Tým polyfenolom je kvercetín. Táto látka vzniká v šupke hrozna, keď strapce dostávajú veľa priameho slnečného žiarenia. Je prirodzene prítomný vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane hrozna. Považuje sa za zdravý antioxidant a je dokonca dostupný vo forme výživových doplnkov.
Keď konzumujete alkohol, Vaše telo ho odbúrava pomocou enzýmu alkoholdehydrogenáza (ADH), ktorý v pečeni premieňa alkohol na acetaldehyd. Ten sa následne ďalšou enzymatickou reakciou v pečeni rozkladá. Keď však pijete príliš veľa alkoholu veľmi rýchlo, acetaldehyd sa hromadí skôr, ako sa stihne v tele rozložiť, čo môže mať nepriaznivé účinky. Acetaldehyd je totižto dobre známy toxín, dráždivá a zápalová látka, ktorá spôsobuje okrem iného aj bolesť hlavy.
Vráťme sa ku kvercetínu. Vedci zistili, že má jednu zlú vlastnosť. Blokuje totižto odbúravanie alkoholu a spôsobuje hromadenie toxického acetaldehydu v našom organizme. To vedie k už spomínaným problémom a bolestiam hlavy.