Jedna z vecí, ktorú mám na víne rád, je jeho rozmanitosť. Každá fľaša ktorú otvorím, v sebe ukrýva niečo iné, niečo, čo tá predtým nemala. Vína sa medzi sebou líšia farbou, vôňou a chuťou. Krásne na tom celom je, že víno je živý organizmus, ktorý sa vyvíja v čase. To isté víno bude budúci rok chutiť inak, ako chutí dnes. To je dôvodom, prečo víno ľudia tak radi ochutnávajú. To je dôvodom, prečo je víno najdegustovanejšou potravinou na svete!
Horizontálna degustácia zahŕňa vína pochádzajúce z jedného ročníka. Jej cieľom je porovnať jednotlivé odrody vo vzťahu k určitému ročníku alebo produkciu jedného výrobcu v danom roku. Ak si napríklad vyberiete, že budete degustovať slovenské Alibernety z jedného ročníka pochádzajúce od rôznych výrobcov, môžete pri horizontálnej degustácii porovnať, ako sa odrode darilo v jednotlivých vinohradníckych oblastiach. Alibernety z južného Slovenska budú žihľavové a kassisové, vína z miestneho Strekovského rajónu vás oslovia charakteristickým terroir s tónmi pahreby, minerálov či údenej slaninky. Malokarpatská oblasť zasa poskytne Alibernet s vôňami lesných plodov či čokolády. Ak víno ležalo v barikovom sude, obohatí sa o arómy dreva a vanilky. Ak horizontálne degustujete vína jedného ročníka od určitého výrobcu, viete ich posúdiť navzájom, určiť odrody, ktorým sa v danom roku darilo, či povedať, že to bol ročník bielych alebo červených vín.
Vertikálna degustácia zahŕňa ochutnávku vín z produkcie jedného vinára v rôznych ročníkoch. Jej predpokladom je archivácia vín starších ročníkov. Ochutnať tak môžete napríklad Veltlín od jedného vinára pochádzajúci z ostatných piatych ročníkov a konštatovať, že odrode sa najviac darilo v predchádzajúcom ročníku. Predpokladom na takéto vyjadrenie je pôvod suroviny z rovnakého vinohradu. Peknú vertikálnu ochutnávku môžete zažiť aj v Tokajskej vinohradníckej oblasti. Tunajšie výbery vás očaria vyzretými vôňami a chuťami botrytického charakteru.
Všeobecná degustácia postráda horeuvedené pravidlá. Ochutnávajú sa vína rôznej odrody, ročníka či pôvodu, pevné pravidlá nie sú určené. Dodržiava sa však istá postupnosť, umožňujúca čo najobjektívnejšie posúdenie senzorických vlastností jednotlivých vín. Degustácia sa zvyčajne začína sektom alebo ružovým vínom. Tieto ľahké médiá by totiž neskôr už nebolo možné objektívne posúdiť.
Nasledujú biele ľahšie moky a napokon ťažšie biele vína a vína so zvyškovým cukrom. Po krátkej prestávke sa prechádza na degustáciu červených médií, od ľahších k ťažším. Záver ochutnávky môže spestriť vzácne archívne víno čí vínny destilát.
Na degustáciách sa najlepšie zajedá suchým pečivom neutrálnej chuti. Medzi bielou a červenou časťou degustácie sa vymenia poháre. Víno sa pri ochutnávke môže v malom množstve prehĺtať, lepšie sa tak posúdi jeho dochuť.