Furmint

Furmint

Synonymá:

Tokay, Bihari boros, Furmin, Tokayer, Edler weisser, Furmint bianco

Pôvod odrody:

Pôvod Furmintu nie je presne známy. Podľa niektorých prameňov prenikol do Maďarska v roku 1241 z Talianska. Iní autori zastávajú názor, že Furmint pochádza z Rumunskej oblasti Tirnava. Je rozšírený vo viacerých štátoch Európy, najmä však v Maďarsku. V tokajskej oblasti tvorí základ chýrnych tokajských vín. U nás je rozšírený výlučne na východnom Slovensku, v tokajskej vinohradníckej oblasti. Je to hlavná odroda používaná na výrobu tokajských vín (zaberá až 65% tokajských vinohradníckych plôch).

Charakteristika odrody:

Furmint je odroda s dlhým vegetačným obdobím. Fyziologická zrelosť sa dostavuje zvyčajne do 10. októbra, pri dobrom jesennom počasí sa však necháva hrozno dozrievať až do tvorby zhrozienkovatených bobúľ – cibéb. Furmint má veľké nároky na polohu i pôdu. Vyžaduje najteplejšie polohy, južne exponované svahy s pôdou sopečného pôvodu.

Charakteristika vína:

Z tradičnej tokajskej muštovej odrody sa čoraz častejšie vyrábajú moderné reduktívne vína sviežej, ovocnej vône, plnej perzistentnej chuti s vyšším obsahom extraktu a sviežimi kyselinkami. V jeho vôni nájdeme čerstvé jablká s citrusovými plodmi. Vyrábajú sa z neho výnimočné suché vína, ale takisto slúži ako základný pilier pri výrobe kráľa prírodne sladkých vín – tokajských výberov.

Gastrokombinácia:

Furmint vhodne doplní chuť špecialít z bravčového mäsa, vhodná je však aj kombinácia s pirohmi a s tvrdými zrejúcimi syrmi z kravského a ovčieho mlieka. Teplota podávania 11-13°C.