Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, vybrala 25 vín v 19. ročníku jarného kola najvyššej slovenskej súťaže na hodnotenie vín. Verejnosť ju môže celý rok ochutnávať v priestoroch Apponyiho paláca v Bratislave. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín.
16. mája 2024 tri poroty školených hodnotiteľov vybralo 25 slovenských vín, ktoré sa stanú súčasťou kolekcie Národného salónu vín SR 2024 – najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Vinári tento rok prihlásili do prvého kola 126 vzoriek. Aj tento fakt potvrdzuje kvalitu a prestíž tejto súťaže. Jej výsledky si totiž všetci zákazníci môžu vychutnať celoročne – v expozícii Múzea vinohradníctva v Apponyiho paláci. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).
Vína hodnotia školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií. Aj v tomto roku sa víno hodnotilo v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz naliala séria 4 – 5 vín, ktoré sa ohodnotili 100-bodovým systémom a zároveň si degustátori mohli porovnať vzorky medzi sebou. Hodnotenie sa osvedčilo a je zárukou, že sa vyberú naozaj top vína.
48 prihlásených vín s bublinkami poukazuje na rastúci trend v tejto kategórii. Potvrdzuje to aj trend v obchode, kde záujem o perlivé vína stúpol o 100 % za posledných 5 rokov. Perlivé vína sa do salónu dostali 3 a šampiónom sa stalo ružové od Víno Nichta. Šumivé vína sú stabilnou súčasťou salónu. Zaujímavosťou je zvyšujúci sa trend prihlasujúcich výrobcov, kedy šumivé vína prihlásilo až 10 vinárstiev. Aj keď v rozstrele (medzi najlepšie hodnotenými) sa ocitli tradiční výrobcovia – Hubert JE a Shebo Winery Trade v ponuke sektov sa môžete tešiť aj na novinky Rizling vlašský, od Víno Velkeer, a svoju účasť ako tradičných výrobcov vysokokvalitných sektov potvrdili Sekt 1933 z Topoľčianok a Sekt Matyšák brut. Ružové vína, v ktorých hrá Slovensko celosvetový prím potešili všetkých degustátorov, celkovo sa hodnotilo 43 vín, ktoré získali na niektorej z nominačných výstav zlatú alebo striebornú medailu. Šampiónom v oboch kategóriách ružových vín sa stalo Víno Mrva and Stanko, vlajková loď slovenských ružových vín. Biele skoré odrody prevalcovali iršaie a muškáty, šampiónom kategórie sa stal Irsai Oliver od Jurana. Tieto vína svojou primárnou aromatikou potvrdzujú, prečo sa ľudom páčia a že majú na našom trhu svoje miesto. Ako podotkol Vladimír Mrva, prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, tieto vína s primárnou aromatikou odrážajú charakter ročníka, prinášajú príjemné spomienky na jar a na leto, voňajú po rozkvitnutej lúke a v chuti navodzujú charakter hravosti a harmónie, ktorú máte chuť preniesť aj do života.
Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska upozornila, že minulý rok sme dosiahli historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum – vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, takmer o 10 miliónov litrov menej ako je dlhodobý priemer. Sucho v roku 2022 spôsobilo nižšiu násadu kvetov a potom upršané počasie s tlakom perenospóry priniesli obrovské straty na úrode v roku 2023. Jar 2024 sa začala veľmi skoro a aj vinič začal slziť o 6 týždňov skôr ako zvyčajne. Postihli ho lokálne aj jarné mrazy, a tak vinohradníci opäť počítajú straty. Kvitnutie je posunuté o 2 týždne vopred, dúfajme, že počasie bude tento rok vinohradníkom priať a podarí sa vytvoriť výnimočný ročník.
Aj tento rok potvrdzuje, že situácia v sektore vinohradníctva a vinárstva ostáva veľmi napätá. Vinohradníci minulý rok utrpeli finančné straty, pretože mnohí prišli o veľkú časť úrody, pričom náklady na ošetrovanie im ostali. A tak si opakovane kladú otázku, či sa vôbec vinohradníctvo v tejto krajine oplatí. Nie je ocenené ani finančne, ani morálne, úctou k vinohradníkom a vinárom, ktorí sa starajú o túto krajinu. uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, Pripomenula, že od roku 2021 zaznamenávame pokles spotreby vína na Slovensku, za minulý rok o 3%. Najprv to bola pandémia, teraz zvyšujúce sa ceny všetkého nielen potravín, nútia zákazníkov šetriť a siahať po lacnejších zväčša zahraničných vínach. Zahraničné vína a najmä ich nízka cena sú už dlhodobo konkurenciou pre slovenských vinárov.
Kompletné výsledky z 1. kola Národný salón vín SR 2024 nájdete tu!